El tudod képzelni, hogy a jövőben egy elvesztett fog helyett egyszerűen kinőhet egy új? Japán kutatók most egy olyan gyógyszert fejlesztettek, amely ezt valósággá teheti!
A készítményt elsősorban az anodontia nevű ritka genetikai rendellenességgel élők számára fejlesztették ki. Ez az állapot azt jelenti, hogy a fogak részben vagy teljesen hiányoznak – ami nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem komoly nehézségeket is okozhat a rágás és a beszéd során.
A The Mainichi hírei szerint 2024 júliusában már emberi kísérletek kivitelezését tervezték, ahol pozitív eredmények esetén elképzelhető, hogy már 2030-tól széles körben elérhetővé válhat a gyógyszer, elsősorban a beteg gyerekek körében.
Hogyan lehetséges ez?
A kutatások alapján a fogak növekedését egy USAG-1 nevű fehérje befolyásolja. Ha ezt blokkolják, akkor a kísérletek szerint az állatoknál harmadik generációs fogak nőttek ki – tehát a tejfogak és a maradó fogak után újabb fogak fejlődtek! Ez az áttörés hatalmas lehetőségeket rejt a fogászatban.
Mit hozhat a jövő?
Ha a gyógyszer embereken is biztonságosan működik, elsőként a 2-6 éves anodontiás gyermekek kezelésére alkalmaznák. A kutatók azonban bíznak benne, hogy a módszer idővel szélesebb körben is elérhetővé válhat, például azok számára, akik valamilyen baleset vagy betegség következtében veszítették el fogaikat.
Egy ilyen áttörés radikálisan megváltoztathatja a fogászati kezeléseket! Lehet, hogy a jövőben a fogpótlások és implantátumok helyett egyszerűen csak új fogakat növesztünk? Kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a tudomány a következő években!